Pruty – Sladkovodní ryby

Pruty pro lov sladkovodních ryb:

Kaprové pruty: Pro lov kaprů jsou speciálně určeny kaprové pruty, které jsou mimořádně odolné a pevné při výlovu těžších ryb. Hodí se také k lovu ryb, jako jsou amur, nebo třeba cejn. Kaprové pruty se vyrábějí ve dvou, nebo třídílných variantách. Oblíbené jsou také pruty teleskopické a cestovní, které mají 4 nebo i více dílů.

Sumcové pruty: Rybářské pruty sumcové jsou určeny pro lov skladkovodních obrů. Dokáží zdolat i 100kg jedince. Mají podobné vlastnosti jako rybářské pruty kaprové, jsou však svou konstrukcí uzpůsobeny k lovu těžších ryb. Dosahují vysokých pevností, jsou odolné a pružné.

Muškařské pruty do sladkých vod: Muškařské pruty se vyznačují použitím muškařské šňůry, která má za úkol dopravit lehkou nástrahu – umělou mušku – na lovné místo. Speciálně konstruované dělené pruty zakončené krátkou rukojetí se sedlem navijáku slouží k neustálému nahazování nástrahy. Váha muškařského prutu je označována podle váhové třídy platné prakticky po celém světě ve stupnici AFTMA.

Pickerové pruty: Rybářské pruty pickerové jsou nejvhodnější na lov menších ryb ze břehů řek a větších potoků. Tyto pruty jsou velmi podobné feederovým prutům. Jsou velmi lehké a tenké, s nízkou zátěží většinou do 50g. Díky své jemnosti, minimální prodlevě a průhybu zachytí ihned zabrání ryby, a vy pak úlovky doslova sbíráte z vody jeden za druhým. Pruty jsou z pravidla dvoudílné a mají dvě až tři jemné náhradní špičky.

Plaváčkové pruty: Pro techniku zvanou na plavanou jsou určeny plaváčkové pruty. Patří mezi ně zpravidla dělené matchové pruty, teleskopické boloňky a velice oblíbené pruty bez vodících oček – biče a děličky. Plaváčkové pruty jsou speciální pruty pro jemný rybolov se splávkem. Od ostatních druhů prutů se liší především svou délkou. Většina prutů je vyrobena z lehkých a odolných karbonových materiálů. Pruty na plavanou se používají k lovu menších a středních ryb.

Přívlačové pruty: Přívlačové, neboli vláčecí pruty jsou vhodné pro použití s lehkou nástrahou – používáme je na „vláčení” umělé nástrahy. Vybíráme je podle toho, zda chceme chytat malé ryby (například pstruhy), nebo i těžké kusy, jak jsou sumci. Najdeme je ve variantách od nejlehčích až po těžké mořské přívlačové pruty.

Feederové pruty: Feederové rybaření patří mezi nejjemnější rybolovnou techniku. Feederové pruty mají speciální ohebnou špičku, která citlivě reaguje na záběr menších a středních ryb. Feederové špičky na prutu se dají vyměňovat a lze měnit rozličné tuhosti a typy podle různého typu proudu. Špička může mít reflexní barvu, aby byl její pohyb ještě lépe viditelný. Pruty mají tenký blank, jsou lehké a rozlišují se dle délky a zátěže.